Invigningdag av Åsele Marknad med Secret Voices 2025. Åsele marknad invigs för tredje gången med lokala profiler som i hemlighet även är duktiga på att sjunga. Sex hemliga deltagare från Åsele uppträder under kvällen, ackompanjerade av livebandet The Revivals. Artisterna kommer uppträda i en första omgång, där publiken genom sina mobiltelefoner röstar ut hälften. Kom och gissa vilka som döljer sig bakom maskerna i år!
Kl.18:00-20:00 Fritt inträde!
Med inspiration från elever på Åsele centralskola så har vi valt att skapa en samisk dag på Hembygdsområdet.
Till hjälp för att göra denna dag så bra som möjligt har vi anlitat ett företag som heter JK- event som ägs av Jon-Krista Fjällgren som är same. Han kommer finnas på plats och hålla föredrag om den samiska kulturen ur ett företagsperspektiv och även hålla i lassokastning och det kommer finnas en kåta på området som man kan gå in i och sitta och kolla på bildspel.
Fredrik Lundman, känd som The Swedish Cowboy, är en genuin countryartist med rötter i Piteå. Han har levt och andats country sedan unga år, långt innan genren blev populär i Sverige. Med en uppväxt präglad av familjens ranch och hästar har Fredrik inte bara fångat countrykulturen utan också förfinat sina musikaliska talanger. Hans främsta uttrycksmedel är sången och gitarren, men han bemästrar även flera andra instrument.
Vi välkomnar Fredrik Lundman återigen på Hembygdsområdet!
Fritt inträde!